FAQ

Druk na materiałach

Nasza pasja to drukowanie na materiałach - chcemy się tą pasją z Wami dzielić! W CottonBee pomagamy rozwinąć skrzydła kreatywności, pozwalając naszym klientom drukować unikalne materiały do szycia na specjalne zamówienie. Nie musisz zamawiać dużych ilości - wydrukujemy zamówienie nawet małego kwadracika materiału. Druk na materiale często wiąże się z produkcją kosztownych matryc - ale nie u nas! Korzystamy z techniki drukowania cyfrowego, co oznacza, że nie ma u nas opłat początkowych. Przy produkcji używamy japońskich pigmentów wodnych, a do utrwalania nadruku wykorzystujemy tylko ciepłe powietrze - bez żadnych chemikaliów. To sprawia, że druk na materiałach techniką druku cyfrowego jest jedną z najbardziej ekologicznych technik druku dostępnych na rynku.

Masz pomysł na własny, autorski materiał do szycia, a nie jesteś do końca pewny, jak to działa? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania. Mamy nadzieję, że pomogą Ci zrozumieć to, w jaki sposób drukujemy na materiałach do szycia na zamówienie. Miłej lektury!

 

Przygotowanie plików graficznych

Jakie formaty plików akceptujecie?
Jaką rozdzielczość powinien mieć wgrywany plik graficzny?
Skąd mogę wziąć wzory do wydrukowania?

Technologia druku

Jaką technologią zadrukowujecie materiał?
Czy kolory na wydrukach mogą różnić się od tych które widzę na monitorze?
Czy kolory na zadrukowanych materiałach są trwałe?

Materiały

Gdzie mogę zobaczyć "na żywo" Wasze materiały?
Czy Wasze materiały nadają się do szycia ubrań?
Czy materiały na których drukujecie są bezpieczne dla dzieci?
Jak prać Wasze materiały?

Składanie zamówień, płatność i dostawa

Jaki najmniejszy fragment materiału mogę zamówić?
Jak mogę zapłacić za zamówiony materiał?
Czy mogę zapłacić "za pobraniem"?
Jestem projektantem, czy mogę liczyć na rabat w przypadku zamówienia większej ilości materiału?
Jak szybko wysyłacie towar?
Czy mogę anulować zamówienie?
Co się w tej chwili dzieje z moim zamówieniem?
Czy mogę odebrać zamówiony materiał osobiście?
Co mam zrobić jeśli przesyłka została uszkodzona podczas transportu?
Czy mogę wymienić lub zwrócić zamówiony materiał?

Przygotowanie plików graficznych

Jakie formaty plików akceptujecie?

Aby osiągnąć najlepszą jakość gotowego, nadrukowanego materiału wyślij nam plik graficzny w formacie TIFF o rozdzielczości co najmniej 150 dpi.
WAŻNE: Żeby zachować "rozsądną" wagę pliku należy w opcjach zapisu TIFF włączyć kompresję LZW oraz pominąć warstwy (zapisać spłaszczoną grafikę).

Akceptujemy również pliki w formacie JPG, PNG oraz GIF ale te formaty w trakcie procesu przygotowywania do druku i tak będziemy konwertowali do formatu TIFF.

Więcej informacji na temat rozdzielczości wgrywanych plików znajdziesz poniżej.

Jaką rozdzielczość powinien mieć wgrywany plik graficzny?

Aby uzyskać najwyższą jakość gotowych materiałów, wykonujemy nadruki z minimalną rozdzielczością 150 dpi (150 punktów na cal, 1 cal = 2,54 cm). Oznacza to, że abyśmy mogli wydrukować na materiale kwadrat o boku 2,54 cm, Twój plik graficzny musi mieć co najmniej 150 x 150 pikseli.

Pamiętaj, że jeżeli Twój motyw graficzny ma się powtarzać na materiale, w pliku wyślij pojedyncze powtórzenie, a sposób powtarzania zdefiniuj w naszej aplikacji. Czyli jeśli chcesz zamówić np. 3 metry bieżące materiału o szerokości 150 cm nie musisz wysyłać takiego ogromnego pliku. Wystarczy, że wyślesz mały fragment pojedynczego motywu graficznego a jego ostateczną wielkość i sposób powtarzania zdefiniujesz w naszym serwisie.

Przykład:
Jeżeli na gotowym materiale chcesz uzyskać  pojedyncze powtórzenie motywu graficznego o boku 10 x 10 cm plik który wysyłasz powinien mieć wielkość co najmniej 591 x 591 pikseli.

10 cm / 2,54 cm * 150 = 591 pikseli
Wymiar na wydruku / 1 cal wyrażony w centymetrach * ilość pikseli na cal

Skąd mogę wziąć wzory do wydrukowania?

Wzór możesz zaprojektować własnoręcznie lub skorzystać z serwisów, które umożliwiają zakup gotowych wzorów.

Projektując wzór samodzielnie potrzebujesz najpierw pojedynczego elementu który następnie w naszym serwisie możesz powielić na dowolnej długości materiału w wybrany przez Ciebie sposób. Pojedynczy element wzoru powinien mieć dopasowane do siebie brzegi w taki sposób aby przy dużej liczbie powtórzeń w pionie i w poziomie tworzył jednolitą całość - tak żeby nie widać było połączeń na brzegach (tzw. seamless). Najlepiej do tego celu nadają się programy do edycji grafiki wektorowej (np. Adobe Illustrator lub Corel Draw). Na początek możesz skorzystać również z prostszych programów jak np. Windows Paint. Możesz wykorzystywać dowolne elementy graficzne lub fragmenty fotografii. Jeżeli twój wzór zawiera skomplikowane przejścia tonalne (np. w przypadku wydruku zdjęć) zamów najpierw próbkę lub kupon materiału aby sprawdzić czy jesteś zadowolony z efektu.

Jeżeli nie wiesz jak zaprojektować swój wymarzony wzór, możesz skorzystać z serwisów, które umożliwiają zakup gotowych wzorów, np. istockphoto.com, shutterstock.com lub fotolia.pl. W ich bazach znajdziesz tysiące ilustracji które możesz wykorzystać projektując swój własny materiał. Najlepiej do tego celu sprawdzają się pliki wektorowe (ilustracje, kliparty). Żeby wybrany motyw poprawnie powtarzał się na materiale możesz użyć słowa kluczowego „seamless” (ang. bez szwów).

Pobierając pliki graficzne zwróć uwagę na prawa autorskie i zakres dostępnych licencji. Bardzo często zakupiony plik możesz używać tylko na własne potrzeby.

Już wkrótce udostępnimy katalog gotowych wzorów również w naszym serwisie.

Technologia druku

Jaką technologią zadrukowujecie materiał?

Nasze materiały zadrukowujemy japońskimi, wodnymi, bezzapachowymi atramentami pigmentowymi, które zostały opracowane specjalnie do druku na tkaninach i dzianinach przeznaczonych do szycia. Ta technologia druku uznawana jest za najmniej inwazyjną dla środowiska naturalnego i w pełni bezpieczną dla ludzi. Urządzenia na których wykonujemy nadruki przypominają (w uproszczeniu;-) ) duże, przemysłowe "drukarki" atramentowe.

Gotowy wydruk utrwalany jest przy użyciu wysokiej temperatury. W odróżnieniu od innych technologii druku na tekstyliach w tym procesie nie używamy żadnych środków chemicznych ani innych utrwalaczy.

Technologia druku którą wykorzystujemy nie ma nic  wspólnego z popularnymi w branży reklamowej atramentami solwentowymi ani innymi agresywnymi barwnikami rozpuszczalnikowymi.

Czy kolory na wydrukach mogą różnić się od tych które widzę na monitorze?

Kolory które widzisz na monitorze mogą różnić się od rzeczywistych kolorów, które znajdziesz na nadrukowanym materiale. Może to wynikać ze sposobu kalibracji Twojego monitora a także z samej technologii druku oraz cech fizycznych i sposobu zachowywania się pigmentu na materiale.

Zwróć też uwagę, że niezadrukowane próbki materiałów mają różny odcień bieli – niektóre materiały są jaśniejsze inne ciemniejsze. To także wpływa na ostateczne kolory, które osiągniemy na wydruku.

Proces druku na materiałach jest o wiele bardziej skomplikowany niż standardowy druk np. na papierze. Ogólna zasada jest taka, że kolory na materiale są zwykle nieco jaśniejsze niż te same rozbarwienia nadrukowane na zwykłej, białej kartce papieru. 
Jeżeli chcesz mieć pewność jak ostatecznie będzie wyglądał Twój projekt a po raz pierwszy korzystasz z naszych usług lub jeszcze wcześniej nie zamawiałeś tego konkretnego wzoru polecamy zamówienie próbki, żeby upewnić się, że zadrukowany materiał wygląda tak jak oczekiwałeś.

Czy kolory na zadrukowanych materiałach są trwałe?

Nasze materiały zadrukowujemy wodnymi  atramentami pigmentowymi, które zostały opracowane specjalnie do druku na tkaninach i dzianinach bawełnianych. Następnie nadruk utrwalamy przy użyciu wysokiej temperatury. Parametry spierania nadruków wykonanych w tej technologii są zbliżone do innych technik barwienia materiałów.

W testach spierania  wykonanych zgodnie z normą JIS L 0844 atramenty które wykorzystujemy osiągają oceny 4 i 5 w 5-stopniowej skali, gdzie 5 oznacza maksymalną trwałość kolorów.

Po pierwszym praniu wygląd materiału może ulec zmianie, gdyż wypłukiwany jest nadmiar pigmentu którego tkanina lub dzianina nie wchłonęła podczas procesu drukowania i utrwalania.

Na co należy uważać?
Nadruki wykonane atramentami pigmentowymi są podatne na uszkodzenia w momencie kiedy materiał jest mokry. Z tego powodu należy unikać pocierania o siebie mokrego materiału, na przykład tzw. zapierania. Najbardziej narażone na spieranie są duże obszary zadrukowane ciemnymi kolorami.

Aby jak najdłużej cieszyć się żywymi i trwałymi kolorami prosimy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prania naszych materiałów, które znajdują się tutaj.

Materiały

Gdzie mogę zobaczyć "na żywo" Wasze materiały?

Najłatwiejszym sposobem aby otrzymać próbki wszystkich naszych tkanin i dzianin jest zamówienie Próbnika CottonBee.pl w którym znajdziesz niezadrukowane próbki o wymiarze ok. 10 x 10 cm wszystkich tkanin i dzianin dostępnych w naszym serwisie. Koszt to jedynie 1 pln razem z przesyłką Pocztą Polską. Więcej informacji jak zamówić Próbnik znajdziesz tutaj. W miarę dostępności staramy się dokładać do każdej przesyłki również próbki gotowych, zadrukowanych materiałów.

Po próbki tkanin i dzianin i przykłady naszych prac zapraszamy również do naszego stoiska z którym pojawiamy się na targach, wystawach i kiermaszach związanych z modą, krawiectwem i rękodziełem. Aktualne informacje o tym gdzie w najbliższym czasie będziemy ze stoiskiem znajdziecie na naszym profilu na Facebook’u.

Czy Wasze materiały nadają się do szycia ubrań?

Nasze tkaniny i dzianiny nadają się przede wszystkim do szycia:-) Materiały na których drukujemy to najwyższej jakości, 100% bawełniane tkaniny ubraniowe tkane w jednej z wiodących polskich tkalni oraz bawełniane i głównie bawełniane dzianiny o różnym splocie i gramaturze. Ich sposób produkcji w żaden sposób nie różni się materiałów które znajdziesz w tradycyjnych sklepach z materiałami krawieckimi.

Wszystkie dostępne w naszym serwisie tkaniny i dzianiny są zgodne z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego Nr 1007/2011 z dn. 27 września 2011r. w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowania składu surowcowego wyrobów włókienniczych oraz nr 1907/2006 x dn. 18 grudnia 2006, zał XVII (REACH).

Czy materiały na których drukujecie są bezpieczne dla dzieci?

Tak. Drukujemy na tkaninach i dzianinach bawełnianych polskiej produkcji, które posiadają certyfikat OEKO-TEX, który jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka.

Najlepszym dowodem na to, że materiały są bezpieczne dla dzieci, niech będzie to że korzystają z nich z powodzeniem nasze własne pociechy;-)

Oczywiście zalecamy wypranie materiału przed pierwszym użyciem.

Jak prać Wasze materiały?

Nadruki wykonane atramentami pigmentowymi są najbardziej podatne na uszkodzenia w momencie kiedy materiał jest mokry. Z tego powodu należy unikać pocierania o siebie mokrego materiału, na przykład tzw. zapierania.

Aby jak najdłużej cieszyć się żywymi i trwałymi kolorami prosimy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prania naszych materiałów.

Kreton, Popelina, Satyna, Woal, Single Jersey, Interlock, Dresówka Pętelkowa
Zalecamy pranie w temperaturze poniżej 40 st. C., przy użyciu specjalnego programu dla tkanin delikatnych, najlepiej środkiem piorącym niezawierającym fosforanów. Wirować w niskich obrotach (max. 400 obrotów / min.)
Nie należy stosować wybielaczy ani innych, agresywnych środków wybielających ani wykręcać materiału po wypraniu.

Gabardyna, Płótno a'la len
Zalecamy pranie chemiczne środkami niezawierającymi perchloroetylenu, przy użyciu programu dla tkanin delikatnych.

Suszenie:
Zalecamy suszenie tradycyjne, najlepiej w pozycji poziomej. W przypadku wieszania materiału na sznurku, w miejscach zagięć mogą pojawić  się odbarwienia. Należy unikać suszenia mechanicznego w suszarkach bębnowych.

Prasowanie:
Prasowanie zgodnie z ustawieniami żelazka dla tkanin bawełnianych.

Składanie zamówień, płatność i dostawa

Jaki najmniejszy fragment materiału mogę zamówić?

Najmniejszy zadrukowany fragment materiału jaki możesz zamówić to próbka wielkości 20 x 20cm. Jeżeli po raz pierwszy korzystasz z naszych usług lub jeszcze wcześniej nie zamawiałeś tego konkretnego wzoru polecamy zamówienie próbki, żeby upewnić się, że zadrukowany materiał wygląda w rzeczywistości tak jak oczekiwałeś.

Jak mogę zapłacić za zamówiony materiał?

W celu realizacji płatności korzystamy z platformy PayU która umożliwia płatność wszystkimi popularnymi w Polsce formami płatności - karty kredytowe oraz e-przelewy większości banków.

Czy mogę zapłacić "za pobraniem"?

Niestety nie umożliwiamy płatności „za pobraniem”. Ze względu na to, że każdy materiał produkowany jest na indywidualne zamówienie, realizację zamówienia rozpoczynamy dopiero po wpłynięciu środków na nasze konto.

Jestem projektantem, czy mogę liczyć na rabat w przypadku zamówienia większej ilości materiału?

Jeżeli planujesz zamawiać jednorazowo powyżej 10 metrów bieżących materiału prosimy o kontakt.

Jak szybko wysyłacie towar?

Zamówienia staramy się wysyłać maksymalnie w ciągu 5 dni roboczych od chwili przyjęcia zamówienia do realizacji - ten termin utrzymujemy dla 99% złożonych zamówień.

Zamówienie otrzymuje status „przyjęte do realizacji” po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie oraz poprawnej weryfikacji przesłanego pliku. Trwa to zwykle nie dłużej niż 1 dzień roboczy od chwili złożenia zamówienia. Weryfikacja pliku nie dotyczy zamówień wzorów z naszego katalogu. O zmianie statusu Twojego zamówienia zostaniesz poinformowany mailem.

Dokładamy wszelkich starań, żeby realizować zamówienia tak szybko, jak to tylko możliwe ale prosimy pamiętać, że każdy materiał jest produkowany na indywidualne zamówienie. Jest wiele czynników które mogą zakłócić lub wydłużyć proces technologiczny (np. awaria). Z tego względu, w szczególnych przypadkach, czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu. O ewentualnych problemach informujemy tak szybko jak to tylko możliwe.

Czy mogę anulować zamówienie?

Jeżeli chcesz anulować swoje zamówienie prosimy o jak najszybszy kontakt. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliśmy procesu produkcji wycofamy Twoje zamówienie.

Co się w tej chwili dzieje z moim zamówieniem?

Informacje o aktualnym statusie Twojego zamówienia znajdziesz na stronie „Twoje Konto / Historia zamówień”. Dodatkowo na adres e-mail podany przy rejestracji wysyłamy wiadomości z aktualną informacją o statusie Twojego zamówienia (przyjęte do realizacji, wysłane, itd.)

Czy mogę odebrać zamówiony materiał osobiście?

W tej chwili nie umożliwiamy osobistego odbioru zamówionych materiałów.

Co mam zrobić jeśli przesyłka została uszkodzona podczas transportu?

Dokładamy wszelkich starań żeby wysyłane przesyłki były starannie i bezpiecznie zapakowane. Jeżeli jednak zauważysz, że przesyłka jest uszkodzona, otwórz ją w obecności dostawcy i złóż reklamację na jego ręce reklamację zgodnie z procedurą firmy kurierskiej lub Poczty Polskiej.

Jednocześnie skontaktuj się z nami, żebyśmy mogli pomóc Ci w rozwiązaniu sytuacji.

Czy mogę wymienić lub zwrócić zamówiony materiał?

Każdy materiał produkujemy na indywidualne zamówienie i z tego względu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie jest możliwy jego zwrot lub wymiana bez podania przyczyny. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś zadowolony z zamówionego materiału skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc.

Brak możliwości zwrotu bez podania przyczyny w żaden sposób nie ogranicza prawa Klienta do reklamacji wynikających z wad przesłanego towaru. Więcej informacji na temat zwrotów i reklamacji znajdziesz w Regulaminie.

Zamów próbnik
Zamów próbnik tkanin i dzianin za 1 PLN

Dotknij i przekonaj się jak wyglądają nasze materiały. Próbnik zawiera niezadrukowane próbki
w rozmiarze 10x10cm wszystkich
materiałów dostępnych w CottonBee.pl.

Zamów próbnik

Zamów próbnik